Społeczna inicjatywa mieszkaniowa, czyli SIM, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. SIM-y to spółki tzw. not for profit budujące mieszkania społeczne o umiarkowanym czynszu, przeznaczone dla osób i rodzin nieposiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.
Korzyści z bycia najemcą SIM
- możliwość zamieszkania w SIM bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu; umowa z SIM może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30% kosztów budowy lokalu mieszkalnego;
- nawet o połowę niższe stawki czynszu niż na rynku komercyjnym;
- dla najemców będących jednocześnie partycypantami, możliwość w przyszłości rozliczenia partycypacji w czynszu (tzw. „wakacje czynszowe”, dzięki którym najemca przez czas określony w umowie, a w przypadku emerytów – bezterminowo, będzie płacił nawet 20% niższy czynsz);
- możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie lat).
Atrakcyjny model finansowania, dzięki któremu stawki czynszu w mieszkaniach SIM są niższe niż na rynku komercyjnym (do 5% wartości odtworzeniowej lokalu mieszkalnego), dzięki:
- partycypacji (wkładowi) najemców – maksymalnie 30% kosztów inwestycji;
ponadto, aby ułatwić gminom zakładanie SIM-ów i udział w realizacji społecznych mieszkań czynszowych:
- Grunty pod budowę – wniesione przez KZN lub/i Gminy
- 3 mln zł – Gmina, która zdecyduje się przystąpić do SIM będzie mogła otrzymać grant z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.
- Do 10% – Samorząd będzie mógł otrzymać do 10% kosztów inwestycji w ramach wsparcia z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.
- Do 35% – Gmina, otrzymuję jako bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Grant jest przeznaczony na budowę mieszkań.
- Do 80% – Kredyt preferencyjny SBC, pokrywający brakującą cześć kosztów inwestycji.
Podstawy działalności
Ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego („Ustawa o SIM”)
Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych
Ustawa z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej
Ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym („ustawa o zasadach zarządzania”)
Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego
Ustawa z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych